رزین اپوکسی رزین کار

رزین چیست؟

اپوکسی ها خانواده ای از مواد مونوملی یا الیگومریک هستند که می توانند در ادامه با یکدیگر واکنش نشان دهند تا پلیمرهای گرمازا که دارای درجه بالایی از مقاومت در برابر مواد شیمیایی، حلال ها و چسبندگی های برجسته هستند ،به طیف گسترده ای از بسترها ،  که نظم کم در انقباض در عمل آوری ، مقاومت در برابر ضربه ، انعطاف پذیری و خواص الکتریکی خوبی پیدا کنند.

 اپوکسی به هر یک از مؤلفه های اساسی یا محصولات نهایی پخته شده رزین های اپوکسی و همچنین نام محاوره ای برای گروه عملکردی اپوکسید اشاره دارد.

رزین های اپوکسی ، همچنین به عنوان پلی پئوکسیدها شناخته می شوند.

یک کلاس از پروپلیمرهای واکنشی و پلیمرها هستند که شامل گروه های اپوکسید هستند.

رزین های اپوکسی ممکن است از طریق هموپلیمر سازی کاتالیزوری ، یا با طیف گسترده ای از واکنش دهنده ها از جمله آمین های چند منظوره ، اسیدها (و اسیدهای آنهیدرید) ، فنل ها ، الکلها و تیول ها (که معمولاً مرکاپتان نامیده می شوند) واکنش نشان دهند.

این واکنش دهنده ها معمولاً به سخت کننده ها یا داروهای ضدعفونی کننده گفته می شوند و معمولاً واکنش متقاطع متداول به عنوان پخت کننده گفته می شود.

واکنش پلی وواکسیدها به خودی خود یا با سخت کننده های چند منظوره یک پلیمر ترموستات تشکیل می دهد ، اغلب با خواص مکانیکی مطلوب و مقاومت حرارتی و شیمیایی بالا.

اپوکسی کاربردهای گسترده ای دارد 

اپوکسی کاربردهای گسترده ای دارد ، از جمله پوشش های فلزی ، استفاده در قطعات الکترونیکی / قطعات الکتریکی / LED ، مقره های برقی با فشار بالا ، ساخت برس برس ، ساخت مواد پلاستیکی تقویت شده با الیاف و چسب برای مصارف ساختاری و سایر موارد.‌‌
اولین رزین اپوکسی تولید شده نتیجه اختلاط و واکنش حاصل از بیسفنول A  و اپی کلروهیدرین بود.
رزین اپوکسی یا رزین ماده ای دو جزء است که در طی چند ساعت مواد کاملاً مخلوط شده را می توان برش داد ، خرد کرد و صاف کرد.
بر خلاف رزین های پلی استر و پلی اورتان ، حجم رزین اپوکسی  در طول دوره پختن(سفت شدن) بطور قابل توجهی کم می شود.
رزین اپوکسی که به آن اپوکسی نیز گفته می شود از دو مؤلفه تشکیل شده است: رزین و هاردنر.
اینها با هم مخلوط می شوند، با رنگدانه های مایع یا جامد ترکیب می شوند و سپس روی سطح ریخته می شوند. در طی چند ساعت رزین به دلیل واکنش شیمیایی سخت می شود. چندین لایه را می توان در بالای یکدیگر ریخت. شما می توانید عکس های کلاسیک و همچنین فرم ها یا جواهرات را به صورت ریخته گری قالبگیری کنید.
این هنر خواستنی ترین نوع هنری است که در اینجا ارائه می شود. اما می توانید با آن آثار هنری نفس گیر نیز خلق کنید.

  • admin
  • خرداد 20, 1396
  • 613 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه