ایمنی هنگام کار با رزین

نحوه استفاده ایمن از رزین اپوکسی

ملاحظات ایمنی هنگام کار با رزین

استفاده از رزین اپوکسی راهی خلاقانه برای ساختن هنر ، جواهرات و صنایع دستی است.

قبل از شروع  ، مطمئن شوید که از نکات ایمنی رزین اپوکسی که می‌خواهید استفاده کنید آگاه هستید تا مطمئن شوید که می توانید با رزین کار کنید و برای مدت طولانی سالم بمانید.

1. دستکش بپوشید

دستکش لاتکس
دستکش لاتکس

 

شما باید دست خود را از مایعات رزین و سخت کننده محافظت کنید. از این گذشته ، اینها مواد شیمیایی هستند!بهتر است با دستکش نیتریل از خود محافظت کنید تا از چیزهای دیگر در اطراف خود ، مانند سفید کننده ، تینر، آستون و غیره استفاده کنید.  دستکشهای نیتریل بهترین هستند زیرا که کمترین احتمال وجود دارد تا با پوست شما و رزین واکنش نشان دهند. دستکش های لاتکسی که گاهی اوقات با رزین های سیلیکونی در تماس هستند ممکن است مانع از پخت رزین شوند.

اگر رزین روی پوست شما ریخت ، چه کاری باید انجام می دهید؟

دستمال مرطوب یک چیز عالی برای پاک کردن پوست است. پس از آن از صابون و آب استفاده کنید تا رزین کاملا پاک شود. صابون پوستی در صورت چسبندگی رزین مفید است از آن استفاده کنید.

برای از بین بردن رزین از پوست خود چه چیزی نباید استفاده کنید؟

هر نوع اسید یا حلال مانند استون یا الکل. اینها می توانند واکنش رزین را تشدید کنند.

2. تهویه مناسب در محل کار خود داشته باشید

اکنون می دانم که شما چه فکر می کنید ، “تهویه مناسب چیست؟” خوب ، اگر شما در یک محیط بسته هستید ، هر 15 دقیقه یکبار به یک تبادل کامل هوا نیاز دارید. ممکن است امکان پذیر نباشد ، اما در اینجا چند ایده دیگر آورده شده است:

پنجره ای در نزدیکی‌تان یا دور را باز کنید

دوست دارم تهویه متقاطع در اتاق کار با رزین ، اجازه دهید هوا تهویه داشته باشد. در هر طرف اتاق کار خود یک پنجره باز کنید تا هوا در اتاق حرکت کند.

پنکه سقفی خود را روشن کنید

اگر در اتاق خود یک پنکه سقفی دارید ، آن را طوری تنظیم کنید که هوا را از شما دور و تا بالای اتاق بیرون بکشد. اگر نتوانید پنجره ها را باز کنید ، این ویژگی مفید است.

برای حفظ حرکت هوا از فن های دیگر استفاده کنید

حتی یک فن دسک تاپ می تواند به حرکت هوا کمک کند. سرعت این فن کم است که دوست دارم از آن استفاده کنم تا گاز از رزین جدا شود.

فن جهت تهویه هوا
فن جهت تهویه هوا

 

3.پیش بند پلاستیکی بپوشید

زیرا ،  هنگام کار با اپوکسی ، لکه ها و قطرات رزین بروی لباس شما می‌ریزد.

لباس مورد علاقه خود را خراب نکنید ، بلکه گاهی اوقات حتی متوجه نمی‌شوید که رزین بر روی لباس شما ریخته.

پیش بند کار با رزین اپوکسی
پیش بند کار با رزین اپوکسی

 

ما پوشیدن پیش بند PVC در هنگام رنگ آمیزی رزین توصیه می کنم زیرا از شما در برابر رزینی که می ریزید محافظت می کند. اگر رزین بر روی پیش بند بریزد ، می توانید آنرا پاک کنید یا بعد از خشک شدن ، روی آن را پاک کنید.

4-از عینک ایمنی استفاده کنید

ملاحظات ایمنی هنگام کار با رزین

امیدوارم در شرایطی قرار نگیرید که مجبور باشید نگران پاشیدن رزین به چشمان خود باشید ، اما برای اینکه کاملاً ایمن باشید ، عینک ایمنی برای محافظت از چشمان شما راهی مطمئن و ارزان است.

عینک ایمنی کار با رزین
عینک ایمنی کار با رزین

 

5- از ماسک تنفسی استفاده کنید

ماسک تنفسی جهت کار با رزین
ماسک تنفسی جهت کار با رزین

نگران نشوید ، بسیاری از رزین ها هنگام استفاده نیاز به دستگاه تنفس ندارند. از کجا می دانیم؟ این اطلاعات را می توانید در برگه اطلاعات ایمنی روی رزین اپوکسی در بخش حفاظت شخصی پیدا کنید.

با این حال ، ما در حال صحبت کردن  در مورد مواد شیمیایی هستیم .نمی توانیم بیش از حد مطمئن باشیم که این تنفسی که ما هنگام رنگ آمیزی رزین و استفاده از حجم زیادی از رزین از آن استفاده می کنیم دارای گاز رزین هستند یا خیر.

ما می‌دهیم خودمان را از گازهای متساعد شده محافظت کنیم ، حتی مواردی که ممکن است نتوانیم بوی گاز را تشخیص بدهیم.

  • admin
  • فروردین 18, 1399
  • 142 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه